Konferensplats: Mauno Koivisto Centrum Bio City Artillerigatan 6, Åbo 

 

Om visioner, etik, värderingar

Föreläsarpresentationer

 

Föreläsarna i alfabetisk ordning

Under fotografiet står tidpunkt och dag för föreläsningen

torsdag 9.11
kl 16.00 - 17.0
0

 

Lasse Eriksson

"Alla är olika, utom jag"

 

 

Lasse Eriksson är artist, författare med intresse för idéhistoria. Radio och TV-medarbetare, stå-upp komiker och föreläsare som förutom att underhålla även bland annat gärna talar kring stressens positiva betydelse för personligheten, om hälsa, om genusfrågor och om livets mening i största allmänhet.

KOMPETENS 2007!

Henry Bronett

Uteblir pga sjukdom! Kommer igen på KOMPETENS 2007!

Cirkus, ledare och andra planer - om att ge sig ut på styva linan...

"Plötsligt stod jag där! med 200 anställda från 30 olika nationer
- snacka om cirkus!"

Under mer än 300 år, och i rakt nedstigande led, har familjen Bronett fått människor att skratta, gråta och häpna. Vi känner Henry Bronett bla a genom Cirkus Scott. Med en erfarenhet byggt på tio år som ledare för ett företag i en mycket speciell bransch med ca 200 anställda från hela världen och en fyraårig utbildning i emotionellt ledarskap och konflikthantering, förmedlar Henry unika erfarenheter både om ledarskap och om vad som kan hända hos en turnerande cirkus.

Han talar om ledarskap med utgångspunkt från människan själv och glädjen; om att få individen att bekräfta sin inneboende längtan och passion.

 

Henry Bronett, företagsledare, skådespelare, författare och TV-producent är välkänd cirkusnydanare, ledarskapsutvecklare med mångkulturell erfarenhet och föreläsare som aldrig avkräver deltagarna ”största möjliga tystnad”.

 

 Till början av sidan

torsdag 9.11
kl 10.00 - 11.00

Tomas Brytting

Corporate Social Responsibility (CSR) - Etik eller ekonomi?

Globalisering, starkare fokus på varumärket, framväxten av kunskapsföretaget och informationssamhället, hur hänger allt detta ihop med det nygamla intresset för etik i näringslivet? Kan man tjäna pengar på etik? Får man det?

 

Tomas Brytting är docent i företagsekonomi vid Handelshögskolan i Stockholm. Han är idag verksam som fristående konsult och forskare inom området etik och ekonomi. Han har skrivit flera böcker i ämnet, bl a "Företagsetik" som utsågs till Årets marknadsföringsbok när den kom ut första gången. Den fick också ett hedersomnämnande som Årets Ledarbok.

 

Till början av sidan

fredag 10.11
kl 10.30 - 11.30

Henrik Bruun

Kreativitet och makt i mellanrummet

Expertis och specialisering värderas högt i vårt samhälle. På snart sagt alla samhällets verksamhetsområden blir vi lärda att agera inom ramen för specialiserade institutioner: en vetenskap, en myndighet, en profession, en funktion i ett företag, etc. Professionalitet och prestation värderas med den specialiserade institutionens kriterier. Det här är ett bra system för att få till stånd mera och bättre av detsamma, och utveckling i små steg. Men det är inte särskilt lyckat om man vill befordra kreativitet och nytänkande. De senare uppstår ofta i rummet mellan de specialiserade institutionerna, i "mellanrummet".

Föredraget diskuterar mellanrummets roll som källa för kreativitet. Hur kan man exponera sig själv eller sin organisation för dess möjligheter? Avslutningsvis diskuteras mellanrummet också ur ett maktperspektiv. Lyckas man få kontroll över informationsflödet mellan specialiserade institutioner, försvinner incentivet för förnyelse och förändring. Kreativa aktörer kan då förvandlas till konservativa bevakare av sin egen maktposition.

 

Henrik Bruun, Professor, Åbo Universitet.

 Till början av sidan

fredag 10.11
kl 14.00 - 15.30

Jan Gunnarsson

Den välkomnande faktorn

Om verklig och uthållig framgång i relationssamhället.

Värdskap är konsten att få människor att känna sig välkomna, som kunder, medarbetare och samarbetspartners. Det välkomnande företaget har alltid två fokus, marknaden och den interna organisationen. Framgång kräver ett tjänande ledarskap som ständigt ställer frågor som:

Hur realiserar vi potentialen i verksamhetens alla möten och relationer? Hur attraherar vi lönsamma kunder, rätt talanger och värdeskapande partners?

 

Jan Gunnarsson är författare och föreläsare som inspirerar med sina tankar om värdskap och konsten att få människor att känna sig välkomna. Han har under trettio år arbetat med värdskap i olika former, både närmast gästen och framförallt med ledarskap. Med sina insiktsfulla böcker har han nått ut till en stor publik i Sverige och Norden.
Jan blev vald till Svensk Turisms Opinionsbildare 2005 och fick Narrenpriset 2006 som Årets Branschutvecklare av Svenska Eventakademin. Idag driver han tillsammans med partners Värdskapet AB.

Till början av sidan

fredag 10.11
kl 12.30 - 13.30

Agneta Karlsson

Mellanchefspositionen i omvandling - när mellanchefer blir ledare

Mellanchefspositionen har, under de senaste åren, mer och mer kommit i fokus. Från att traditionellt ha haft uppgiften att verkställa beslut tagna på högre nivåer i de organisatoriska hierarkierna har nu mellancheferna fått en mer aktiv roll att spela. Inte minst gäller detta ansvaret för de strategiska processerna och utvecklingen av det intellektuella kapitalet. Den strategiska plattformen i företag och organisationer består idag av en allsidig kompetens när det gäller konkurrens och affärsmannaskap. Att förstärka denna plattform framstår som en angelägen mellanchefsuppgift. Att skapa motivation och engagemang hos medarbetarna - i syfte att stärka företagens konkurrenskultur - framstår dessutom mer och mer som mellanchefernas ansvar. Under seminariet diskuteras, med såväl forskning som praktiska erfarenheter som bas, den pågående omvandlingen av mellanchefspositionen.

Agneta Karlsson är ekonomie doktor med många års erfarenhet av både akademisk utbildning och praktisk ledarutveckling. Karlsson disputerade 1991 vid Lunds Universitet där hon också var verksam som universitetslektor under många år.

Under åren 1985 till 2003 var hon med om att bygga upp och vidareutveckla ledarutvecklingeprogrammen inom MiL Institute bl a som styrelseledamot, programdirektör samt handledare. Under åren 1991-97 var hon associate professor vid Handelshöjskolen i Köpenhamn med huvudsakligt ansvar för magisterprogrammen i strategi och ledarskap.

Efter åtta år vid Handelshöjskolen BI i Oslo (bl a som dean för de internationella MBA programmen) har hon bosatt sig på Åland. Hon är idag aktiv inom olika nordiska forskningsprogram. Karlsson är dessutom styrelseledamot i ÅAB samt Viking Line Abp.

 

 Till början av sidan

torsdag 9.11
kl 13.15 - 14.05

Mirkku Kullberg

Kultur, konst och teknologi

Vi lever i en tid där vetenskap möter kultur och konst och där rationellt tänkande möter emotionella värden. Hur leda företaget till en framgång i denna omgivning.

 

Mirkku Kullberg är sedan våren 2005 VD för Artek Oy Ab, flaggskeppet för finsk design. Artek marknadsför arkitekt Alvar Aaltos klassiska möbler och produkter. Innan hon tillträdde som VD för Artek lotsade hon som VD företaget Grünstein från företagssanering till tillväxt och till Marimekko. För fyra år sedan verkade hon som företaget Nansos varumärkesdirektör. Mirkku Kullberg har ca 20 års erfarenhet av design- och varumärkesarbete. Som föreläsare är hon känd för sitt intresse och engagemang för samhälleliga företeelser, kreativa businesstänkande och framtidsperspektiv.

 Till början av sidan

torsdag 9.11
kl 11.15 - 12.15

Alf Rehn

Meningen med management?

Är management en intellektuellt tom kategori av bullshit-fraser och triviala modeller, eller kan vi utveckla ett tänkande om management som faktiskt skulle vara meningsfullt? Och vad betyder egentligen management idag? Genom ett antal nedslag i modern social teori kan vi kanske skissa på hur management kan förstås som meningsfull mänsklig aktivitet, och därmed som värt det intellektuella projekt som idag saknas i akademisk företagsekonomi.

 

Alf Rehn är professor at large, och irriterar folk internationellt. I sitt vetenskapliga liv läser och skriver han om moralisering och ideologi, och i sitt privatliv gör han ungefär det samma.  Han tycker om kaffe, St. Aquinas och Patsy Cline.

 

Till början av sidan

torsdag 9.11
kl 14.30 - 15.30

Christoffer Taxell

Visioner, etik och värderingar i ett framgångsrikt ledarskap
- nationellt och internationellt

Reflektioner kring erfarenheter av visioner, etik och värderingar i ett gott ledarskap - i relation till internationalisering, globalisering och högre utbildning.

 

Christoffer Taxell är kansler för Åbo Akademi, jur.kand., politices doktor h.c.minister och styrelseordförande för Stiftelsen för Åbo Akademi. Taxell var koncernchef för Partek 1990 - 2002, riksdagsman 1975-91, justitieminister 1979-87 och undervisningsminister 1987-90. Taxell är styrelseordförande i Konstsamfundet och i Finnair samt medlem bl.a. i styrelserna för Stockmann, Sampo och Raisio. Han är också ordförande i styrelsen för Finlands näringsliv EK.

 

Till början av sidan


foto: Janne Wass

fredag 10.11
kl 9.00 - 10.00

 

Joachim Thibblin

En ung ledares reflektioner

 

Joachim Thibblin är skådespelare och producent. Sedan hösten 2006 är han teaterchef på Åbo Svenska Teater. Han är en stor teaterentusiast som tycker lika mycket om att stå bakom scenen som på den. Han har idéer och visioner för teatern och blickar framåt med energi. Han vill att lamporna i ÅST ska vara släckta så sällan som möjligt!

 

 

Till början av sidan

fredag 10.11
kl 10.30 - 11.30

Pirjo Vuokko

Reputation management, brand management, competence management… - onko lopulta kuitenkaan kyse managementista?

Management määritellään yleensä asioiden johtamiseksi. Ja johtajan tärkeä tehtävä onkin saada asiat tapahtumaan. Mutta kun puhutaan vaikka maineesta, imagosta, brändeistä, osaamisesta jne., puhummeko me liiankin korostuneesti asioista, sabluunoista, tekniikoista – ja ehkä myös ismeistä?

 

Pirjo Vuokko, dosentti, johtaja; Johtamiskoulutusinstituutti, Turun kauppakorkeakoulu

Föredraget hålls på finska.

 

Till början av sidan

torsdag 9.11
kl 11.15 - 12.15

Matti Willamo

Entusiasm, produktivitet och innovation!

Nyckelorden i framtida ledarskap kommer att vara: entusiasm, självförtroende, kreativitet, förtroende, öppenhet, jämlikhet och att bry sig om människor.

 

Matti Willamo har över 30 års erfarenhet av ledarskapsuppgifter inom försäkring och finansiering. Han har fortfarande ett passionerat förhållande till gott ledarskap.

 

Till början av sidan


Fortbildningscentralen vid Åbo Akademi  / Centre for Continuing Education at Åbo Akademi University
Fabriksgatan 2 · 20500 Åbo / Turku, FINLAND  · (02) 215 4944 · fax (02) 215 4943 · fc-info@abo.fi